Kütahya'da Karbonmonoksit Zehirlenmesi


Kütahya'da karbonmonoksit gazından zehirlenen çift hastahaneye kaldırıldı. 

Olay, Evliya Çelebi Mahallesi Hazır Bekir Sokak'ta meydana geldi. Komşuları, Yüksel Sarı'ya ait motosikletin evin bahçesinde olduğunu görünce eşi İbade Sarı'nın daire kapısını çaldı. Kapının açılmamasından şüphelenen komşular, daire kapısının üzerinde bulunan anahtar ile kapıyı açıp içeriye girdi. Çiftin hareketsiz bir şekilde yattığını gören komşular, durumu polise bildirdi. 112 Acil ekipleri karbonmonoksit gazından zehirlenen İbade ve Yüksel Sarı'yı, olay yerinde yaptığı ilk müdahalenin ardından Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastahanesi'ne götürdü. İbade Sarı'nın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Yakuplar İlkokulu'ndan 2 Türkiye Şampiyonu


Koza Dergisinin Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu Başarı Tespit sınavında iki Türkiye Şampiyonu'nun Yakuplar İlkokulu'ndan çıktığı bildirildi. 

Koza Yayınları tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Başarı Tespit sınavında Yakuplar İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Furkan Aydoğdu ve 2. sınıf öğrencisi Murat Tugal 500 tam puan alarak Türkiye Şampiyonu oldular. 

Koza Yayınları tarafından yapılan Başarı Tespit deneme sınavında 3. sınıf öğrencileri Furkan Aydoğdu ve 2. sınıf öğrencisi Murat Tugal 500 tam puan alarak Türkiye Şampiyonu olduğu bildirildi. 

Koza Yayınlarının düzenlediği Başarı Tespit deneme sınavında Türkiye Birincisi olan Murat Tugal, "Başarı Tespit deneme sınavında 500 tam puan alınca çok sevindim. Başarılı olmamı sağlayan başta öğretmenim ve aileme teşekkür ederim" dedi 

Bu konuda görüştüğümüz Yakuplar İlkokulu Müdürü Mehmet Özyurt, "Okulumuz öğrencileri Furkan Aydoğdu ve Murat Tugal Koza Dergisinin Türkiye genelinde düzenlemiş olduğu Başarı Tespit sınavında 500 tam puan alarak Türkiye birinciliğini alarak, okulumuza ve ailesine güzel bir gurur yaşattı. Öğrencilerimizi yetiştiren ailesine ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz" diye konuştu. - KÜTAHYA

Büyük Hayırın Hazırlıkları Bir Ay Önceden Başladı


Kütahya'nın Simav İlçe Belediyesi önderliğinde bu yıl 11-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Geleneksel Büyük Hayır ve Bereket Sofrası'nın hazırlıkları şimdiden başladı. 

Belediye, 20 bin kişinin yararlanacağı bereket sofrasına hayırseverlerin de katkısını sağlamak maksadıyla 18 mahalle muhtarına görev verdi. Mahalle muhtarları ve Yardım Toplama Komitesi üyeleri mahallelere hayır toplamaya çıkmadan önce belediye hizmet binası önünde toplanarak topluca dua etti ve ardından da mahallelere dağıldı. Hayır toplama yarışı ilk Tabakhane mahallesinden başladı. Belediyenin aracı ile mahalleye giden ekipler Muhtar Yusuf Vural ile birlikte konut ve iş yerlerini dolaşarak geleneksel Büyük Hayır ve Bereket Sofrası'na gönüllü olarak para ve kuru gıda yardımında bulunmak isteyen vatandaşlara ulaştı. Ekipler, Tabakhane Mahallesinde hayırseverlerden kısa sürede bin 540 TL nakit para ile yemeklerde kullanılacak fasulye, nohut gibi kuru bakliyat ürünleri topladı. 

Belediye Başkanı Kasım Karahan, Geleneksel Büyük Hayır ve Bereket Sofrası'na vatandaşlarında katkısını sağlamak maksadıyla her yıl yardım toplama komitesi aracılığı ile mahallelere çıkıldığını ifade etti. Karahan, gönüllü para ve kuru gıda desteği sağlamak isteyen vatandaşların isterlerse belediyeye de gelerek yardımda bulunabileceklerini bildirdi. 

Her yıl geleneksel olarak mayıs ayının ikinci haftasına rastlayan cumartesi ve pazar günleri ilçenin her türlü dert, bela ve musibetlerden korunması, ayrıca çiftçilerin bol ürün, esnafların da hayırlı kazançlar sağlaması temennisiyle belediyenin önderliğinde halkında katılımı böyle bir etkinlik 

tertiplediklerini dile getiren Başkan Karahan, mazisi 3 bin yıl öncesine dayanan bu köklü gelenek sayesinde en az 20 bin kişiye Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu bahçesine kurdukları masalarda çorba, et, helva, pilav ve kompostodan oluşan yemek menüsü ikram etiklerini, kadın, kız, çoluk çocuk o gün herkesin gelip karnını doyurduğunu bildirdi. Ayrıca aynı gün kimsesiz veya yardıma muhtaç ailelerin çocuklarını da topluca ücretsiz sünnet ettirdiklerini dile getiren Başkan Karahan, "Biz atalarımızdan böyle gördük, mirası gelecek kuşaklara da böyle devretmek istiyoruz. Bunun için her yıl belediyemizin önderliğinde düzenlenen Büyük Hayır ve Bereket Sofrası Şenliklerine büyük önem veriyoruz" dedi. 

Başkan Karahan, Büyük Hayır ve Bereket Sofrası için gerekli nakit para ve gıda yardımının vatandaşlardan toplanmasının ardından geri kalan kısmı belediyenin karşıladığını, ayrıca kimsesiz çocukların sünnet masrafları ile takılarının belediyenin yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nca ortaklaşa karşılandığını kaydetti. Karahan, "Bu hayır geleneğimizi her yıl tekrarlıyoruz. Çünkü vatandaşlarımız bu geleneğimizi sürdürdüğümüz takdirde Simav'ın üzerindeki her türlü bela, dert ve musibetlerden kurtulacağına, çiftçiler bol ürün, esnaflarda daha kazançlı günler elde edeceklerine yürekten inanıyor. Biz de belediyemizin önderliğinde günümüzde unutulmaya yüz tutmuş böylesine güzel bir geleneğimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu etkinliğimize ismini vermek istemeyen pek çok hayırseverde maddi ve manevi anlamda destek sağlıyor. Yetmeyeni de belediye olarak biz takviye ederek birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin sergilendiği güzel etkinliğimizi her yıl tekrarlıyoruz" dedi. 

Tabakhane Mahallesi Muhtarı Yusuf Vural da, Büyük Hayır ve Bereket Sofrasına önemli ölçüde maddi ve manevi destek sağlayan mahalle sakinlerine teşekkür etti. - KÜTAHYA

Simav'da Hastane Yeri Mahkemelik Oldu


Kütahya'nın Simav ilçesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak hastane yeri mahkemelik oldu. 

Büyük Birlik Partisi Simav İlçe Teşkilatı; Sağlık Bakanlığı, siyasi partiler ve belediyenin ortaklaşa yürüttükleri çalışmalar sonucu iki yılda güçlükle bulduğu yerle ilgili Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İlçe Başkanı İsmail Bozyiğit, açtıkları dava ile ilgili Simav'da hastane yapımı ile ilgili yeni bir sürecin başladığını bildirdi. 

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere siyasi partiler ve belediyenin hastane yapımı için uygun bulduğu şehir merkezindeki 17 bin 100 metrekarelik otogarın bulunduğu alanın şehircilik planının yanı sıra sağlık hizmetleri için hastane yapımına uygun bir yer olmadığı gerekçesiyle Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını ve dilekçelerinin kabul edildiğini ifade eden Bozyiğit, "Yer konusunda bizim ne kadar haklı olduğumuzu sonunda herkes anlayacaktır" dedi. 

Simav'ı vuran 19 Mayıs 2011'deki 5.9'luk depremin ardından Sağlık Bakanlığının ilçede modern bir hastane yapımı için yer aradığına vurgu yapan Bozyiğit, "Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere siyasi partiler, belediye ilçede hastane yapımı için iki yıldır yer arıyor. Sağlık Bakanlığı belediyeye ait otogarın bulunduğu alanı hastane yeri için uygun buldu. Belediye Meclisimiz de hastane yapımı için bu yeri hizmet alanından çıkarıp sağlık alanı olarak imar planı değişikliği yaptı. Biz burasını şehircilik planı ve kamu hizmetleri açısından hastane yapımına uygun bulmadık. Buraya yapılacak hastanenin uygun olmayacağı yönündeki görüşümüzü Sağlık Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere belediye ve siyasi partilerimizin ilçe başkanlarına çeşitli kanallardan duyurduk. Hatta bu yer ile ilgili dava açacağımızı da defalarca söyledik. Bizi dinleyen olmadı. Sonunda da Simav'ın geleceği ve menfaatleri açısından Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'ne dava açtık. Dilekçemizin kabul edilmesinin sevincini yaşıyoruz" dedi. 

Sağlık Bakanlığının Simav'a yapacağı modern hastaneye karşı olmadıklarını ifade eden Bozyiğit, "Simav'a yapılacak hastane için en uygun yer mevcut yeridir. Bu alan genişlemeye de müsaittir. Sonunda herkes bize hak verecektir. Umarım yaptığımız başvuru sonucu çok büyük bir yanlıştan dönülmüş olacaktır" şeklinde konuştu. 

Bozyiğit, davayı kabul eden Eskişehir 2. İdare Mahkemesi'nin Simav Belediyesi'nden imar planlarıyla ilgili bilgi isteyeceğini, imar planı değişikliği kararına ilişkin askı tarihlerini dikkate alacağını kaydetti. - KÜTAHYA